Zakończył się III etap realizacji zadania pn. "Dobudowa skrzydła do zamku w Sanoku - I etap rozbudowy Muzeum Historycznego w Sanoku"

W kolejnym etapie dobudowy zamkowego skrzydła wykonano konstrukcje i pokrycia dachowe, ocieplono dach oraz zamontowano stolarkę okienną.

Stolarka okienna nie jest tożsama z renesansową stolarkę budynku zamku. Wynika to z faktu, iż istniejący zamek ma dwie kondygnacje nadziemne i poddasze, zaś dobudowane skrzydło ma trzy kondygnacje nadziemne i poddasze. Stąd niemożliwym było zastosowanie identycznej stolarki okiennej jak w istniejącym obiekcie zamku z uwagi na różnicę poziomów.

Akty prawa międzynarodowego stanowią, iż do obiektów zabytkowych dobudowuje się obiekty o architekturze współczesnej odbiegającej od architektury istniejących zabytków po to, aby oryginalna zabytkowa architektura była jednak architekturę dominującą . Takie też były wytyczne służb konserwatorskich, aby dobudowane skrzydło architektonicznie różniło się od budynku renesansowego zamku. Odbudowano skrzydło austriackie, którego fotografie, resztki fundamentów w ziemi zachowały się. Parametry ścian zewnętrznych są tożsame z parametrami ścian zewnętrznych skrzydła austriackiego, choć architektonicznie nowe skrzydło różni się od skrzydła wybudowanego w czasie zaboru austriackiego.

Dobudowane skrzydło stanowić będzie obiekt użyteczności publicznej, który musi spełnić określone normy, aby móc być dopuszczonym do użytkowania w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Obiekt musi zapewniać bezpieczeństwo nie tylko zgromadzonym w nim zabytkom, ale również osobom odwiedzającym Muzeum, zwłaszcza pod względem zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego. Widoczne na dachu okna dachowe pełnią również funkcje klap dymowych uruchamianych w razie potencjalnego pożaru.

W III etapie realizacji robót wykonano również sieci zewnętrzne - sieć centralnego ogrzewania łączącą kotłownią gazową usytuowaną w budynku magazynowym z dobudowanym skrzydłem. Wewnątrz obiektu wykonano instalacje wodno-kanalizacyjne, wentylacji mechanicznej, energii elektrycznej , systemów alarmowych .

Dobudowane skrzydło mieścić będzie bezcenne kolekcje dzieł Zdzisława Beksińskiego. Ostatnią wolą Artysty było, aby jego majątek został przeznaczony na budowę Jego Galerii.

Cały majątek artysty nie wystarczył na sfinansowanie dobudowy skrzydła, stąd tak ważne dla Sanoka jest dofinansowanie niniejszego projektu ze środków Unii Europejskiej.

Muzeum pozyskało środki unijne, ale gdyby nie majątek Zdzisława Beksińskiego - Muzeum nie miałoby środków na pokrycie "wkładu własnego", który w zdecydowanej części pokryty został z pieniędzy Zdzisława Beksińskiego . Dzięki temu możliwe było złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych. Wniosek ten został wysoko oceniony przez ekspertów i budowa skrzydła stała się realna. Powiat Sanocki również wspomógł Muzeum kwotę 200 000 zł, co stanowi 5,81 % wartości wydatków kwalifikowanych całego projektu.

O dalszych postępach prac będziemy informować.

 

{jgxgal folder:=[images/stories/rozbudowa_zamku/2] title:=[Dobudowa skrzydła do zamku w Sanoku] cols:=[5]}
 

b_699_0_16777215_00_images_stories_dofinansowanie.jpg

 

"Dobudowa skrzydła do zamku w Sanoku - I etap rozbudowy Muzeum Historycznego
w Sanoku"

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013

Inwestujemy w rozwój Województwa Podkarpackiego

Informacje podstawowe

Godziny otwarcia:


od 1 kwietnia do 31 października

pon. 8:00 - 12:00
wt. 9:00 - 17:00
śr. 9:00 - 17:00
czw. 9:00 - 17:00
pt. 9:00 - 17:00
sob. 9:00 - 17:00
niedz. 9:00 - 17:00

 

od 2 listopada do 31 marca

pon. 8:00 - 12:00
wt. 9:00 - 17:00
śr. 9:00 - 17:00
czw. 9:00 - 15:00
pt. 9:00 - 15:00
sob. 9:00 - 15:00
niedz. 9:00 - 15:00

 

Bilety:
normalne – 17 zł
ulgowe – 13 zł
rodzinne – 47 zł
przewodnik w języku polskim – 55 zł
przewodnik w języku angielskim, francuskim lub niemieckim – 70 zł
(po wcześniejszym ustaleniu w kasie
lub tel. + 48 13 46 306 09 wew. 35)
Wszelkie rezerwacje prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W muzeum funkcjonuje winda i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

AUDIODESKRYPCJA
Nagrania z opisem wybranych dzieł z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku – dostosowanym dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących do odsłuchania tutaj...

 

© Muzeum Historyczne w Sanoku jest wyłącznym posiadaczem praw autorskich do dzieł Zdzisława Beksińskiego

 

Zapraszamy na wirtualny spacer po zamkowych ekspozycjach w Mapach Google


JAK DO NAS DOJECHAĆ? GDZIE SPAĆ?... Więcej 
o możliwościach dojazdu i zakwaterowania


Biuletyn Informacji Publicznej BIP

 

 

 

 

 

Wydarzenia

Historia zamku

Polecamy

 

Katalog zbiorow muzeum w Sanoku

 

 

 

Vivid Gallery    sprzedaż fotografii i grafik Zdzisława Beskińskiego

 

 

 

 

Przyłącz się do akcji KOCHAM KOLEJ i BIESZCZADZKI ŻACZEK Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku postanowił obniżyć ceny biletów za wstęp do Muzeum dla osób podróżujących koleją relacji Jasło-Komańcza oraz Rzeszów-Komańcza, w sposób następujący:

9 zł bilet normalny
6 zł bilet ulgowy
Do ulgi uprawnione są osoby, które w Kasie Muzeum okażą bilet kolejowy ważny w tym samym dniu, w którym osoby te zamierzają odwiedzić Muzeum
POLECAMY PODRÓŻ KOLEJĄ I SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO NASZEGO MUZEUM!
Muzeum Historyczne w Sanoku też KOCHA KOLEJ!  

więcej...

 

Rezerwacja apartamentów i hoteli w pobliżu Muzeum Historycznego w Sanoku w serwisie turystycznym TripAdvisor

 

 

 

Jeśli szukasz hoteli w pobliżu Muzeum Historycznego w Sanoku sprawdź także HotelsCombined
 

 

  

 Zamek Królewski w Sanoku oraz Galeria Zdzisława Beksińskiego w ofercie portalu atrakcje.info.pl

 

 

Vivid Gallery tu zakupisz fotografie i grafikę Zdzisława Beksińskiego...