Czytaj więcej...Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku

zaprasza na spotkanie

z prof. TOMASZEM DERDĄ
„Odkrywanie egipskiego miasta: Filoksenite nad jeziorem Mareotis”

Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku, 14.05.2022 (sobota), godz. 17:00

Czytaj więcej...POROZMAWIAJMY O WIERSZACH JANUSZA SZUBERA
W czwartek po świętach – 21 kwietnia – w Sali Gobelinowej sanockiego zamku będziemy mieli okazję porozmawiać o twórczości Janusza Szubera. Małgorzata Lebda, Jan Burnatowski oraz Krzysztof Lisowski zaprezentują opublikowany przez wydawnictwo Universitas wybór zatytułowany „Poprzednie sezony. Wiersze” (pod redakcją Jana Burnatowskiego). Gościem spotkania będzie także ukraińska poetka i tłumaczka Natalia Beltchenko – przetłumaczony przez nią wybór wierszy Janusza Szubera, ilustrowany pracami Jerzego Nowosielskiego, ukazał się niedługo po śmierci poety.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik.
Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku, 21 kwietnia (czwartek), godz. 18.00

 

Czytaj więcej...Muzeum Historyczne w Sanoku
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
NSZZ „Solidarność” Region Podkarpacie Oddział w Sanoku

zapraszają na

SPOTKANIE WSPOMNIENIOWE W 102. ROCZNICĘ URODZIN KS. PRAŁATA ADAMA SUDOŁA

Czytaj więcej...‒ Długoletniego proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku
‒ Honorowego Obywatela miasta Sanoka
‒ Honorowego Członka NSZZ „Solidarność”

Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia 2022 r. o godz. 17:00 w Sali Gobelinowej sanockiego zamku.

W programie spotkania:
• Andrzej Romaniak (Muzeum Historyczne w Sanoku): Ks. prałat Adam Sudoł (1920-2012)
• dr hab. Krzysztof Kaczmarski (Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie): Działania Służby Bezpieczeństwa wobec ks. Adama Sudoła
• Krystyna Chowaniec (była komendantka Hufca Ziemi Sanockiej ZHP): Harcerze pamiętają…

Po zakończeniu spotkania nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ul. Jana III Sobieskiego 10

 

 

 

Czytaj więcej...OBNIŻAMY CENY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY
Muzeum Historyczne w Sanoku przyłącza się do pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku wojny na Ukrainie obniżając dla uchodźców z Ukrainy ceny biletów wstępu. Aby skorzystać z tej propozycji należy w kasie muzeum okazać dokument potwierdzający pochodzenie.
Bilet normalny ‒ 15 zł
Bilet ulgowy ‒ 8 zł
Bilet rodzinny ‒ 30 zł
Przewodnik ‒ 50 zł
Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej...ZMARŁA BARBARA BANDURKA

Z głębokim smutkiem i poczuciem nieodżałowanej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Bandurki – wybitnej sanockiej artystki i poetki oraz długoletniej konserwator dzieł sztuki w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Barbara Bandurka urodziła się 16 sierpnia 1948 w Sanoku. W 1966 r. ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku. Była absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie z roku 1974. Po studiach sprawowała funkcję plastyka miejskiego w Sanoku. Od 1978 r. pracowała jako konserwator dzieł sztuki w Muzeum Historycznym w Sanoku. Swoje prace malarskie wystawiała w kraju i za granicą (Belgia, Niemcy). Jej obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Żydowskiego w Brukseli oraz w licznych kolekcjach prywatnych. W roku 2008 wykonała obrazy do Drogi Krzyżowej, które po wystawie „Via Crucis – Spe Salvi” (pol. „Droga krzyżowa – w nadziei”) w Muzeum Historycznym w Sanoku zostały przekazane zakonowi O.O. Franciszkanów. Okazjonalnie zajmowała się także grafiką użytkową – projektując okładki książek, ilustracje tomików poezji, plakaty oraz artystyczne druki akcydensowe m.in. związane z twórczością Janusza Szubera, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Harasymowicza i Mariana Pankowskiego. W 1997 roku debiutowała tomikiem wierszy pt. „Dedykacje”. Publikowała w kwartalnikach literackich „Fraza”, „Nowa Okolica Poetów” oraz w „Impresjach Muzealnych”. W roku 2005 Muzeum Historyczne w Sanoku wydało tomik poezji Barbary Bandurki pt. „Zieleń Veronese’a” z autorskimi ilustracjami artystki. Poeta Janusz Szuber (1947-2020) poświęcił jej wiersz „Do Barbary Bandurki”, opublikowany w tomiku „Biedronka na śniegu” (2000 r.). Wybrane prace artystki prezentowane są na stałej ekspozycji malarstwa XX wieku w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku. Barbara Bandurka zmarła 17 marca 2022 r. w szpitalu w Ustrzykach Dolnych. Rodzinie Zmarłej składamy wyrazy żalu i współczucia. Cześć Jej Pamięci! R.I.P.

Czytaj więcej...Muzeum Historyczne w Sanoku
zaprasza na otwarcie wystawy

LEON GETZ (1896-1971) ‒ MALARSTWO

25 marca 2022 (piątek), godz. 17:00

Sala Gobelinowa w podziemiach
Zamku Królewskiego w Sanoku

Wystawa czynna od 25 marca do 8 maja 2022
na poddaszu Zamku Królewskiego w Sanoku

Leon Getz urodził się w 1896 roku we Lwowie, w latach 1919-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Sanoku spędził lata 1925-1944 i ten okres był w jego twórczości najważniejszy. Tutaj dojrzewał i z tego pejzażu czerpał inspirację. W latach 20. i 30. jego twórczość bliska była – jak pisze w katalogu Wiesław Banach – podjętemu w specyficzny sposób ekspresjonizmowi, który zbliżał się czasami do poszukiwań formistów. Konstruował obraz z niemalże kubistyczną konsekwencją, dążąc do ekspresji poprzez przestrzenne i dynamiczne zarazem działanie płaszczyzn określonych łukowatymi liniami, kreowanie nastroju sposobem ukazywania pejzażu, najczęściej miejskiego, z całym odczuciem architektoniki kompozycji wysterylizowanej ze zbędnych, zakłócających klimat szczegółów. Kolorystyka obrazów, nawiązująca do tonacji lokalnej, przeważnie utrzymana jest w dość wąskiej gamie. W tematyce obrazów dominują pejzaże miejskie. Twórca doskonale komponuje na płótnie architekturę Sanoka, piętrzącą się zabudowę skarpy oraz wąskie uliczki z mrocznymi zaułkami i podwórkami. Na co dzień artysta był nauczycielem w gimnazjum i Seminarium Nauczycielskim Żeńskim, a w 1930 roku założył w Sanoku muzeum Łemkiwszczyna. W latach 1939-1944 był dyrektorem muzeum w sanockim zamku. Po II wojnie malarstwo Getza stopniowo oddalało się od wcześniej wypracowanych form. Artysta na stałe wyprowadził się do Krakowa, gdzie pracował w Akademii Sztuk Pięknych. Po pewnym czasie stan zdrowia zmusił go do zrezygnowania z malarstwa i oddania się rysunkowi. Między 1956 a 1964 rokiem wykonał ponad 150 rysunków przedstawiających architekturę Krakowa, które podarował tamtejszemu Muzeum Historycznemu. W Sanoku odbyły się jego trzy indywidualne wystawy: w latach 1930, 1931, 1940, a po wojnie dwie w Muzeum Historycznym w Sanoku: w 1981 i 2005 roku. Zmarł w 1971 roku w Krakowie. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim (kwatera: PAS 69A; rząd: czwarty; miejsce: po prawej). W roku 2004 Muzeum Historyczne w Sanoku opublikowało, opracowany przez Wiesława Banacha, katalog zbiorów Leona Getza. Prace artysty prezentowane są na stałej wystawie malarstwa XX w. w podziemiach sanockiego zamku.
(Wg Krystyna Gawlewicz, Sztuka współczesna ziemi sanockiej, [w:] Gdzie wspólne źródła..., Sanok 2006).
Bibliografia: Wiesław Banach, Leon Getz. Katalog zbiorów, red.: Wiesław Banach, Ewa Kasprzak, Sanok 2004 r., ISBN 83-919305-5-6.

 

 

 

Czytaj więcej...MUZEUM HISTORYCZNE W SANOKU

zaprasza na wykład
dr. hab. ANDRZEJA OLEJKI

O SKRZYDLATYCH SANOCZANACH,
O KTÓRYCH PAMIĘTA HISTORIA,
A ZAPOMNIAŁ REGION

Sala Gobelinowa
w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku,
9.03.2022, godz. 11:00

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Czytaj więcej...JEST JUŻ DOSTĘPNE WZNOWIENIE KATALOGU FOTOGRAFII DAWNEGO SANOKA

Do Państwa rąk trafia dodruk wydania I tomu katalogu zbioru fotografii archiwalnych SANOK. „Pierwsze wydanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród odbiorców i jego nakład został szybko wyczerpany. Przez cały czas napływały do nas pytania o możliwość jego wznowienia. W związku z tym zdecydowaliśmy się na taki krok. Niniejszy tom został wydany bez żadnych zmian w opisach merytorycznych w stosunku do pierwszego wydania – z 2009 r.” (Andrzej Romaniak).

Książka jest dostępna w sprzedaży w naszym stacjonarnym sklepie (kasa muzeum) w cenie 70 zł.

Andrzej Romaniak, Fotografie archiwalne – tom I – Sanok. Katalog zbiorów, red.: Jarosław Serafin, Wiesław Banach, Ewa Kasprzak, Sanok 2021 r., ISBN 978-83-60380-26-0.

 

 

 

Informacje podstawowe

Godziny otwarcia:

od 1 kwietnia do 31 października
pon. 8:00 – 12:00
wt. 9:00 – 17:00
śr. 9:00 – 17:00
czw. 9:00 – 17:00
pt. 9:00 – 17:00
sob. 9:00 – 17:00
niedz. 9:00 – 17:00

 

od 2 listopada do 31 marca

pon. 8:00 – 12:00
wt. 9:00 – 17:00
śr. 9:00 – 17:00
czw. 9:00 – 15:00
pt. 9:00 – 15:00
sob. 9:00 –15:00
niedz. 9:00 – 15:00

 

Bilety:

normalny – 22 zł
ulgowy – 15 zł
rodzinny 2+1 – 56 zł
rodzinny 2+2 – 68 zł
rodzinny 2+3 i więcej – 78 zł
audioprzewodnik – 12 zł
przewodnik w języku polskim – 60 zł
przewodnik w języku angielskim, francuskim lub niemieckim – 75 zł
(po wcześniejszym ustaleniu w kasie 
lub tel. + 48 13 46 306 09 wew. 35)

Ulgowe bilety dla uchodźców z Ukrainy więcej tutaj...

 


Rezerwacje przewodników (oprowadzanie indywidualne i grupowe) prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kasa muzeum nie prowadzi sprzedaży biletów on-line.

Więcej o warunkach zwiedzania w okresie pandemii...

 

W muzeum funkcjonuje winda i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

 

JAK DO NAS DOJECHAĆ? GDZIE SPAĆ?...  Więcej o możliwościach dojazdu i zakwaterowania

 

© Muzeum Historyczne w Sanoku jest wyłącznym posiadaczem praw autorskich do dzieł Zdzisława Beksińskiego

Polecamy

Nasza strona na Facebooku  Nasz kanał na Youtube Nasze konto na Instagramie
 

  

 

Deklaracja dostępności Muzeum Historycznego w Sanoku  

 

Kup reprodukcję obrazu Beksińskiego

 
 

 Vivid Gallery    sprzedaż fotografii i grafik Zdzisława Beksińskiego

 

Polecamy
Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów
Dawnej Rzeczypospolitej

 
https://kresymuzeum.pl/pl/strona-glowna
 

 

Wydarzenia