1. Życie i twórczość Zdzisława Beksińskiego - zwiedzanie ekspozycji, mające na celu przybliżenie najważniejszych wątków biograficznych oraz zaakcentowanie kolejnych okresów w twórczości (z rozróżnieniem na stosowane przez artystę techniki plastyczne); ekspozycja wzbogacona jest o prezentacje multimedialne.
2. Przemiany formalne i ikonograficzne w malarstwie ikonowym na przestrzeni wieków - zwiedzanie ekspozycji w zamku: Sztuka cerkiewna XV-XIX w. z objaśnieniem podstawowej terminologii, specyfiki sztuki kościoła wschodniego oraz najważniejszych przedstawień w ikonografii.
3. Rzeźba i malarstwo doby renesansu na przykładzie wybitnych dzieł sztuki polskiej i europejskiej - lekcja omawia ogólne tło rozwoju epoki, miejsce artysty renesansowego w społeczeństwie; koncentruje się głównie na dziełach genialnych przedstawicieli "złotego okresu", krótko analizując także twórczość prekursorów stylu oraz twórców manierystycznych - prezentacja
4. Światło i kolor - rewolucja impresjonizmu francuskiego - lekcja omawia istotne założenia malarstwa impresjonistycznego, jego przełomowe znaczenie dla całej sztuki europejskiej oraz twórczość najważniejszych przedstawicieli kierunku, także w Polsce - na tle wybranych nurtów sztuki XIX i XX w. - prezentacja.
5. Charakterystyka najważniejszych gatunków w malarstwie (portret, pejzaż, martwa natura itp.) i różny sposób ich realizacji na przestrzeni wieków - prezentacja.
6. Secesja w architekturze, malarstwie i sztuce użytkowej (w tym: oblicza sztuki Stanisława Wyspiańskiego) - lekcja akcentuje cechy stylistyczne secesji, podparte licznymi przykładami dzieł architektury i malarstwa w Polsce i za granicę, ze szczególnym uwzględnieniem plastycznej działalność wybitnego polskiego twórcy - prezentacja.
7. Wokół sztuki baroku (rzeźba, malarstwo) - zarys ogólnych cech stylistycznych na przykładach dzieł najwybitniejszych przedstawicieli epoki - prezentacja.
8. Wokół Ećole de Paris - lekcja omawia twórczość artystów tworzących we Francji w I poł. XX w., ze szczególnym uwzględnieniem dzieł znajdujęcych się w zbiorach muzealnych - prezentacja.
9. Różne oblicza sztuki XX wieku - lekcja przybliża na licznych przykładach różnorodność tendencji artystycznych sztuki współczesnej - zarówno w Polsce jak i Europie - prezentacja.
10. Vincent van Gogh - życie i dzieła - lekcja prezentuje biografię i twórczość jednego z najwybitniejszych artystów sztuki nowoczesnej, w konfrontacji z innymi współczesnymi mu artystami.
Prowadząca mgr Dorota Szomko-Osękowska