INFRASTRUKTURA KULTURY ‒ zakup wyposażenia do Muzeum Historycznego w Sanoku w celu modernizacji
i podniesienia atrakcyjności oferty kulturalnej
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Infrastruktura Kultury”, dofinansowaniu ze środków Województwa Podkarpackiego oraz Powiatu Sanockiego ‒ Muzeum Historyczne w Sanoku zrealizowało wieloczęściowe zadanie zaplanowane z myślą o podniesieniu standardów ekspozycyjnych i poszerzaniu oferty kulturalnej i edukacyjnej. Pozyskane środki posłużyły wymianie starych i wysłużonych ławek, które zostały zastąpione przez nowe: designerskie, a jednocześnie komponujące się z architekturą zamkową.
Również w części zamkowej, poświęconej unikatowej kolekcji sztuki ikonowej wprowadzono oprawę dźwiękową w postaci śpiewu cerkiewnego dzięki zakupom kompletu nagłośnienia w ramach realizowanego zadania. Poza zapewnieniem zwiedzającym dodatkowego bodźca, wykorzystana muzyka ma walor kulturowy i regionalny – została nagrana przez sanocki chór parafialny przy prawosławnej cerkwi pw. Trójcy Świętej.
W ramach projektu muzeum zakupiło również trzy gabloty ekspozycyjne, które znajdą zastosowanie przy okazji organizowanych systematycznie wystaw czasowych oraz w związku z poszerzeniem oferty wystawienniczej w tzw. „Zbrojowni” o szczególnie cenny zabytek – znaleziony w 2017 roku w Terce miecz typu bizantyjskiego z VIII-IX wieku.
Pozyskane środki posłużyły wreszcie zapewnieniu ściśle określonych warunków środowiskowych na ekspozycji. W tym celu zakupiono cztery zestawy mobilnych nawilżaczy, które ulokowano w salach z malarstwem ikonowym, szczególnie wrażliwym na tzw. przesuszenia zimowe i wszelkie zmiany poziomu wilgotności. Sprzęt ma niwelować negatywne skutki tych zjawisk.