Czytaj więcej...Już 9 listopada 2024 o godz. 17:00 w Muzeum Historycznym w Sanoku…

„ROZMOWY NA POGRANICZU” – SPOTKANIE Z PROF. GRZEGORZEM HRYCIUKIEM
Muzeum Kresów w Lubaczowie, Wydawnictwo Libra PL, Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego serdecznie zapraszają na piąte z cyklu spotkań „Rozmowy na Pograniczu”. Gościem trzech kolejnych spotkań, zaplanowanych w dniach 8–10 listopada 2024 r. będzie prof. Grzegorz Hryciuk, który w trakcie każdej z rozmów opowie o swojej książce „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944–1946” (Wydawnictwo Literackie, 2023). Wstęp na spotkania jest wolny. W czasie ich trwania będzie można zakupić książkę w cenie promocyjnej wraz z autografem autora.

Harmonogram spotkań:
– piątek, 8 listopada, godz. 17, Księgarnia Wydawnictwa Libra PL, ul. Jagiellońska 12, Rzeszów, prowadzący: dr hab. Paweł Korzeniowski
– sobota, 9 listopada, godz. 17, Muzeum Historyczne w Sanoku, prowadzący: dr Hubert Ossadnik
– niedziela, 10 listopada, godz. 17, Zespół Cerkiewny w Radrużu, prowadzący: dr Piotr Olechowski

Spotkania z prof. Grzegorzem Hryciukiem odbędzie się w ramach cyklu pod nazwą „Rozmowy na Pograniczu”. W jego trakcie o Pograniczu, w kontekście Kresów dawnej Rzeczypospolitej, rozmawiamy z ludźmi, którzy zajmują się jego definiowaniem, portretowaniem, opisywaniem, którzy dostrzegają jego problemy i wartości. Którzy rozumieją lub starają się je zrozumieć. Z tymi, którzy przesuwają jego granice i niwelują je poprzez dzieła literackie, filmowe, działania społeczne i kulturalne. Chcemy rozmawiać i zapraszać ludzi i stąd i stamtąd. Z tego i z tamtego Pogranicza, a także z obszaru dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Tutejszych i tamtejszych. Pisarzy i czytelników, aktorów i widzów, a przede wszystkim uczestników spotkań, dla których będą przyjeżdżali zaproszeni goście, książki, filmy, wystawy. Radruż, leżący od wieków i pokoleń na permanentnym Pograniczu, na styku kultur, jest gotowy na takie rozmowy od zawsze. Spotkania z wybranymi gośćmi odbywają się także w innych lokalizacjach na Podkarpaciu.

Wydawnictwo Literackie o książce „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944–1946”:

Przymusowe wysiedlenia Polaków ze Wschodu na Ziemie Zachodnie u schyłku II wojny światowej nie doczekały się dotąd popularnej monografii. Tego trudnego zadania podjął się Grzegorz Hryciuk, historyk związany z Uniwersytetem Wrocławskim, specjalizujący się w historii Europy Wschodniej. Na ponad sześciuset stronach analizuje i przywraca debacie publicznej obrosły uproszczeniami i mitami wątek, tak istotny dla zrozumienia dziejów i współczesności Europy Środkowo-Wschodniej.

„Przesiedleńcy” to poruszająca epopeja o blisko 800 tysiącach naszych przodków siłą wysiedlonych z południowo-wschodnich ziem Rzeczypospolitej na zachód Polski, na ziemie poniemieckie. To opowieść o exodusie, bezpowrotnie utraconym świecie i wojennej pożodze, o brutalnym rozstaniu z ukochaną małą ojczyzną i ciągnącej się tygodniami podróży przez Polskę w bydlęcych wagonach – zbudowana z faktów historycznych i osobistych wspomnień wysiedlonych. To również opowieść o mozolnie wznoszonych na niemieckich ruinach fundamentach polskiego uniwersum.

Tereny Ziem Zachodnich zamieszkuje dziś ponad 4,5 miliona przesiedleńców z Kresów i ich potomków. Książka wrocławskiego historyka przywraca pamięć o ich epopei, zapomnianej w wirze wielkiej historii.

Grzegorz Hryciuk – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz zagadnień narodowościowych Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w., historii Ukrainy, relacji polsko-ukraińskich w dwudziestym stuleciu, problematyki migracji przymusowych na obszarze Europy Wschodniej. Autor m.in. monografii „Polacy we Lwowie w latach 1939–1944. Życie codzienne”, współautor pracy „Masowe deportacje ludności w Związku Radzieckim”, a także współautor i redaktor atlasu „Wysiedlenia, wypędzenia, ucieczki 1939–1959. Atlas ziem Polski”.

Paweł Korzeniowski – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, historyk, politolog, badacz szeroko rozumianej brytyjskiej historii wojskowej z naciskiem na XX wiek, a także polskiej sztuki wojennej w dwudziestoleciu międzywojennym. Od 2010 r. pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2013 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu. Autor monografii „Wojska pancerne i ich rola w pierwszym okresie II wojny światowej (1939–1941)”, „Flandria 1940” czy „Falklandy 1982” czy „Gallipoli. Działania wojsk Ententy na półwyspie Gallipoli w 1915 roku”.

Hubert Ossadnik – historyk, doktor nauk humanistycznych, regionalista, kustosz dyplomowany Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, autor licznych publikacji. W obszarze jego zainteresowań znajdują się kwestie mniejszości narodowych, grup etnograficznych historycznej Ziemi Sanockiej, pograniczy etnicznych, etnograficznych i kulturowych południowo-wschodniej Polski oraz zagadnienia związane z teorią skansenowską i historią muzeów skansenowskich w Polsce.

Piotr Olechowski – historyk, nauczyciel akademicki, dr nauk humanistycznych. Absolwent studiów historycznych na uniwersytetach w Szczecinie i Rzeszowie. Naczelnik Wydziału ds. Badań nad stratami wojennymi Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor monografii „Stosunki polsko-ukraińskie we Lwowie w świetle wspomnień 1918–1939”, „W cieniu dwóch totalitaryzmów. Życie codzienne na ziemi stanisławowskiej 1939–1944”, „Agonia Polaków we Lwowie 1944–1959” oraz kilkudziesięciu tekstów naukowych w językach polskim, rosyjskim i ukraińskim. Zainteresowania naukowe obejmują położenie Polaków w ZSRR, sowietyzację dawnych ziem wschodnich II RP, dzieje polskiej dyplomacji w ZSRR i granicy polsko-radzieckiej oraz działalność radzieckich służb specjalnych i sądownictwa.

Program spotkań autorskich „Rozmowy na Pograniczu” dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego.

Dodatkowych informacji na temat wydarzenia udzieli:
Robert Gmiterek, koordynator cyklu „Rozmowy na Pograniczu”: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 693 883 584

 

Czytaj więcej...Relacja fotograficzna pana Dariusza Szuwalskiego z wernisażu wystawy ARTUR OLECHNIEWICZ • PRACE Z LAT 1976-2024 w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku 25 października 2024 (piątek). Wieczór uświetnił występ Trio Masteri… Wystawa będzie dostępna do 2 lutego 2025 w Salach im. Wiesława Banacha w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej... Czytaj więcej...
 Czytaj więcej...  Czytaj więcej...  Czytaj więcej...  Czytaj więcej...

 

ARTUR OLECHNIEWICZ • PRACE Z LAT 1976-2024
Prezentowana wystawa stwarza niepowtarzalne warunki pod możliwie najszerszą opowieść o drodze Artura Olechniewicza do sztuki, najważniejszych inspiracjach artystycznych, ścieżkach poszukiwań i wzrostu na gruncie malarstwa oraz twórczości literackiej. Do tej opowieści zapraszają ludzie szczególnie mu bliscy: Wiesław Banach – kurator wystawy oraz Ewa Kasprzak – redaktor muzealnych wydawnictw.
Na wystawie udało się zgromadzić istotną część dorobku twórczego Artura Olechniewicza ze zbiorów prywatnych oraz z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. Poszerzana systematycznie o kolejne prace, przyjęła ostatecznie reprezentatywny kształt, obejmując 130 obrazów i rysunków. Tak szeroki wybór ułatwia nam syntetyczne spojrzenie na jego twórczość i unaocznia skalę artystycznych poszukiwań, w których z pewnością niejednego odbiorcę uderzy rozziew pomiędzy uprawianą w latach 80. abstrakcją, a – najbliższą mu chyba – twórczością figuratywną, obejmującą portrety, akty, sceny rodzajowe i pejzaże tworzone pod wpływem silnej fascynacji koloryzmem, która w pełni rozwinęła się po jego podróży do Włoch w 1993 roku.
Z kolei rozległe cezury (wystawa obejmuje prawie pół wieku twórczości artystycznej) pozwalają nam na uważne śledzenie ścieżki rozwoju artystycznego Artura Olechniewicza, począwszy od jego pierwszych kroków, a zatem od roku 1976, kiedy pod bezpośrednim wpływem profesora Jerzego Stefańskiego (nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego) namalował pierwsze obrazy w technice olejnej – aż po ostatnie, stworzone w pierwszej połowie bieżącego roku prace.
Ekspozycję dopełnia część koncentrująca się na dorobku zawodowym artysty, a właściwie jego najbardziej namacalnej części, w postaci opracowanych przezeń wydawnictw. Dopiero zestawione w komplecie, na który składają się dziesiątki monografii, albumów i katalogów (nie wspominając folderów, informatorów i pomniejszych pozycji), dają wyobrażenie o skali zaangażowania oraz stanowią najlepsze świadectwo etosu pracy Artura Olechniewicza. Tutaj też pokazujemy zwiastuny jego dokonań literackich.

dr Jarosław Serafin

ARTUR OLECHNIEWICZ, ur. w 1959 r. w Zagórzu. Malarz i prozaik. W 1983 r. zamieszkał w Sanoku, a od 1990 r. jest pracownikiem Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie od 34 lat zajmuje się m.in. opracowaniem graficznym wydawnictw. W latach 70. i 80. kilkakrotnie brał udział w wystawach zbiorowych Bieszczadzkiej Grupy Twórców w Galerii „Synagoga” w Lesku. W latach 1991 i 2006 wystawy indywidualne jego prac zorganizowało Muzeum Historyczne w Sanoku, a w 2000 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku. W 2014 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu oraz Muzeum Historyczne w Sanoku zorganizowały jego wystawę w rodzinnym Zagórzu. Wystawiał też m.in. w ramach Salonów Zimowych w sanockim Muzeum Historycznym w latach 1993, 1998, 1999 oraz na wystawie Artystów Sanockich w 2000 r. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku oraz kolekcjach prywatnych. Publikował m.in. w „Nowej Okolicy Poetów”, „Frazie” i „Dzienniku Polskim”. Jest autorem powieści: „Nocny do Krakowa” (2000), „Tratwa” (2006), „Ganek” (2010) oraz zbioru opowiadań „Dalej niż błękit” (2014). W 2001 r. został laureatem Nagrody Miasta Sanoka w dziedzinie kultury i sztuki.

 

 

Czytaj więcej...Muzeum Historyczne w Sanoku
serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy

ARTUR OLECHNIEWICZ • PRACE Z LAT 1976-2024

25 października 2024, godz. 17:00 w Sali Gobelinowej
Ekspozycja będzie dostępna od 25 października 2024 do 2 lutego 2025 w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku

Kuratorem wystawy jest Wiesław Banach – były dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku
Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów 90. rocznicy utworzenia Muzeum Historycznego w Sanoku

ARTUR OLECHNIEWICZ • PRACE Z LAT 1976-2024
Prezentowana wystawa stwarza niepowtarzalne warunki pod możliwie najszerszą opowieść o drodze Artura Olechniewicza do sztuki, najważniejszych inspiracjach artystycznych, ścieżkach poszukiwań i wzrostu na gruncie malarstwa oraz twórczości literackiej. Do tej opowieści zapraszają ludzie szczególnie mu bliscy: Wiesław Banach – kurator wystawy oraz Ewa Kasprzak – redaktor muzealnych wydawnictw.
Na wystawie udało się zgromadzić istotną część dorobku twórczego Artura Olechniewicza ze zbiorów prywatnych oraz z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. Poszerzana systematycznie o kolejne prace, przyjęła ostatecznie reprezentatywny kształt, obejmując 130 obrazów i rysunków. Tak szeroki wybór ułatwia nam syntetyczne spojrzenie na jego twórczość i unaocznia skalę artystycznych poszukiwań, w których z pewnością niejednego odbiorcę uderzy rozziew pomiędzy uprawianą w latach 80. abstrakcją, a – najbliższą mu chyba – twórczością figuratywną, obejmującą portrety, akty, sceny rodzajowe i pejzaże tworzone pod wpływem silnej fascynacji koloryzmem, która w pełni rozwinęła się po jego podróży do Włoch w 1993 roku.
Z kolei rozległe cezury (wystawa obejmuje prawie pół wieku twórczości artystycznej) pozwalają nam na uważne śledzenie ścieżki rozwoju artystycznego Artura Olechniewicza, począwszy od jego pierwszych kroków, a zatem od roku 1976, kiedy pod bezpośrednim wpływem profesora Jerzego Stefańskiego (nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego) namalował pierwsze obrazy w technice olejnej – aż po ostatnie, stworzone w pierwszej połowie bieżącego roku prace.
Ekspozycję dopełnia część koncentrująca się na dorobku zawodowym artysty, a właściwie jego najbardziej namacalnej części, w postaci opracowanych przezeń wydawnictw. Dopiero zestawione w komplecie, na który składają się dziesiątki monografii, albumów i katalogów (nie wspominając folderów, informatorów i pomniejszych pozycji), dają wyobrażenie o skali zaangażowania oraz stanowią najlepsze świadectwo etosu pracy Artura Olechniewicza. Tutaj też pokazujemy zwiastuny jego dokonań literackich.

dr Jarosław Serafin

ARTUR OLECHNIEWICZ, ur. w 1959 r. w Zagórzu. Malarz i prozaik. W 1983 r. zamieszkał w Sanoku, a od 1990 r. jest pracownikiem Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie od 34 lat zajmuje się m.in. opracowaniem graficznym wydawnictw. W latach 70. i 80. kilkakrotnie brał udział w wystawach zbiorowych Bieszczadzkiej Grupy Twórców w Galerii „Synagoga” w Lesku. W latach 1991 i 2006 wystawy indywidualne jego prac zorganizowało Muzeum Historyczne w Sanoku, a w 2000 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku. W 2014 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu oraz Muzeum Historyczne w Sanoku zorganizowały jego wystawę w rodzinnym Zagórzu. Wystawiał też m.in. w ramach Salonów Zimowych w sanockim Muzeum Historycznym w latach 1993, 1998, 1999 oraz na wystawie Artystów Sanockich w 2000 r. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku oraz kolekcjach prywatnych. Publikował m.in. w „Nowej Okolicy Poetów”, „Frazie” i „Dzienniku Polskim”. Jest autorem powieści: „Nocny do Krakowa” (2000), „Tratwa” (2006), „Ganek” (2010) oraz zbioru opowiadań „Dalej niż błękit” (2014). W 2001 r. został laureatem Nagrody Miasta Sanoka w dziedzinie kultury i sztuki.

 

Czytaj więcej...Muzeum Historyczne w Sanoku i Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka
zapraszają na wernisaż wystawy grafiki
Tyrsusa Wenhrynowicza, Zbigniewa Osenkowskiego i Gabrieli Gorączko

TRZY DUSZE JEDNEJ PRASY

20 września, godz. 17:00, poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku
Wystawa czynna do 20 września do 20 grudnia 2024

WYSTAWA „TRZY DUSZE JEDNEJ PRASY”
Wystawa czasowa grafiki „Trzy dusze jednej prasy”, którą prezentujemy w salach sanockiego Zamku, oraz wystawa exlibrysów Tyrsusa Wenhrynowicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej pokazuje trzy różne postacie i trzy różne pokolenia osób związanych z Sanokiem. Klamrą spinającą tę barwną, uzdolnioną trójkę jest przede wszystkim zamiłowanie do artystycznej i użytkowej grafiki oraz... przekazywana z pokolenia na pokolenie prasa drukarska, na której powstawały ich wspaniałe prace. Śp. Tyrsus Wenhrynowicz (1924-2005), Zbigniew Osenkowski (1943) oraz Gabriela Gorączko (1993) – artyści, graficy, malarze –są autorami pokaźnej, wielowymiarowej, bogatej wystawy, na której pokazujemy esencję ich dorobku twórczego. Ważną kwestią, która wydaje się mocno zakorzeniona w twórczości wymienionych artystów, jest afirmacja, umiłowanie krainy, w której żyli, mieszkali bądź o którą otarli się w jakimś fragmencie swojego życia. Tereny wielokulturowej południowo-wschodniej części Polski, dawnej Łemkowszczyzny, a więc obszaru Karpat i Beskidu, są najczęstszym tematem ich twórczości. Zielone wzgórza i rozległe połoniny oraz materialne dziedzictwo, które pozostawili po sobie Łemkowie czy Bojkowie pod postacią drewnianych cerkwi, barwne i metafizyczne ikony z ich wnętrz – klimat regionalnego folkloru, zwyczajowości i tradycji – są często powielanymi motywami ich prac.

Katarzyna Winnicka

 

 

Czytaj więcej...Muzeum Historyczne w Sanoku
zaprasza na koncert

KLASYKA MA MOC BACH

Iwona Włodarczyk (kontralt)
Mateusz Kurcab (fortepian)

5 października 2024, godz. 18:00

Koncert dofinansowywano z dotacji Powiatu Sanockiego.
Koncert dofinansowywano z dotacji Województwa Podkarpackiego

 

 

 

Czytaj więcej...Muzeum Historyczne w Sanoku
oraz Województwo Podkarpackie

zapraszają na wystawę

ARKADIUSZ ANDREJKOW SAMARYTANIE Z MARKOWEJ

11 października 2024 (piątek), godz. 11:00 (Sala Gobelinowa)

Spotkanie z Arkadiuszem Andrejkowem
oraz wykład mgr. Andrzeja Romaniaka „Samarytanie z Markowej – Błogosławiona Rodzina Ulmów”

Wystawa dostępna na poddaszu Zamku Królewskiego w Sanoku do 20 października 2024

 

 

Czytaj więcej...Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
oraz Muzeum Historyczne w Sanoku

zapraszają na sesję popularnonaukową
w 85. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę

WRZESIEŃ 1939 NA PODKARPACIU

Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku, 20.09.2024 r., godz.11:00

Program:
dr Piotr Chmielowiec (IPN Rzeszów), Wrzesień 1939 r. na Podkarpaciu
mgr Andrzej Romaniak, (MH Sanok), Wrzesień 1939 r. w Sanoku
dr Tomasz Breza (IPN Rzeszów), Ofiary nalotów Luftwaffe w zachodniej części województwa lwowskiego we wrześniu 1939 r. Próba określenia skali i charakteru strat
dr Łukasz Chrobak (IPN Rzeszów), Ppor. rez. inż. Józef Ostaszewski, ziemianin z Klimkówki ‒ szlak bojowy we wrześniu 1939 r.

 

 

 

Czytaj więcej...

KSIĄDZ ZDZISŁAW JASTRZĘBIEC PESZKOWSKI WE WSPOMNIENIACH I DOKUMENTACH ????????
 
Program:
23 sierpnia 2024, godz. 16.00
Kaplica św. Maksymiliana Kolbe, ul. Zagrody 10
Msza św. z okazji 106. rocznicy urodzin ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego,
 
23 sierpnia 2024, godz. 17.00
Sala Gobelinowa Muzeum Historycznego w Sanoku
– Krystyna Chowaniec, Archiwum ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego
– Ks. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski we wspomnieniach przyjaciółki i współpracowniczki p. Anny Rastawickiej (Fundacja Golgota Wschodu)
– Projekcja fragmentów filmów dokumentalnych poświęconych sylwetce ks. Z. Jastrzębiec-Peszkowskiego
– Prezentacja wystawy „Harcerz, Żołnierz, Kapłan”
 
Zapraszają

Muzeum Historyczne w Sanoku i Fundacja Golgota Wschodu

 

Informacje podstawowe

Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniu Święta Niepodległości (11.11.2024) ekspozycje naszego muzeum będą czynne od 8:00 do 14:00. Serdecznie zapraszamy!

 

Godziny otwarcia:

od 16 kwietnia do 15 listopada
pon. 8:00 – 12:00
wt. 9:00 – 17:00
śr. 9:00 – 17:00
czw. 9:00 – 17:00
pt. 9:00 – 17:00
sob. 9:00 – 17:00
niedz. 9:00 – 17:00

 

od 16 listopada do 15 kwietnia
pon. 8:00 – 12:00
wt. 9:00 – 16:00
śr. 9:00 – 16:00
czw. 9:00 – 16:00
pt. 9:00 – 16:00
sob. 9:00 –15:00
niedz. 9:00 – 15:00

 

Bilety:

normalny – 28 zł
ulgowy – 18 zł
rodzinny 2+1 – 69 zł
rodzinny 2+2 – 84 zł
rodzinny 2+3 i więcej – 95 zł
Bilet na 1 wystawę czasową
(dla osób które nie zwiedzają ekspozycji stałych) – 5 zł
audioprzewodnik – 12 zł

tutaj instrukcja obsługi audioprzewodnika...
przewodnik w języku polskim – 80 zł
(1 przewodnik może oprowadzać grupę do 25 osób)
przewodnik w języku angielskim, francuskim lub niemieckim – 100 zł
(po wcześniejszym ustaleniu w kasie 
lub tel. + 48 13 46 306 09 wew. 35)

Rezerwacje przewodników (oprowadzanie indywidualne i grupowe) prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kasa muzeum nie prowadzi sprzedaży biletów on-line.

 

W muzeum funkcjonuje winda i toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

 

JAK DO NAS DOJECHAĆ? GDZIE SPAĆ?...  Więcej o możliwościach dojazdu i zakwaterowania

 

© Muzeum Historyczne w Sanoku jest wyłącznym posiadaczem praw autorskich do dzieł Zdzisława Beksińskiego

Wydarzenia